29.03.2018

11. juuni 2018

Laulupeo dirigendipuldi ideekonkursi võitis töö nimega ‘‘Risttee’’ 

Eesti Arhitektuurikeskuse ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA poolt korraldatud dirigendipuldi ideekavandi konkursi esikoha vääriliseks kuulutati võistlustöö märgusõnaga ‘‘Risttee‘‘, mille autoriteks on arhitekt Martin Aus ja disainer Andres Truus (Loov Arhitektid OÜ).

Žüriiliikme ja arhitekti Alvin Järvingi sõnul osutus ‘‘Risttee‘‘ parimaks lahenduseks kuna väljapakutud disain lahendas ülesande võistlustöödest kõige paremini. Antud dirigendipuldi vorm ning olemus oli sümpaatne ja funktsionaalne ning täitis kõik kriteeriumid, mis dirigendipuldile on seatud.
Eesti Kooriühingu juhatuse esimees ja žüriiliikme Raul Talmari sõnul oli võidutöö tema jaoks kõige dirigendipärasem - meeldis ka lihtsus ja tehniline nutikus, mille peale ei osanudki varem tulla.

Teise preemia pälvis võistlustöö märgusõnaga ‘‘Luup‘‘ (autor: Anna-Liisa Unt, OÜ Lahe atmosfäär) ja kolmanda preemia võistlustöö märgusõnaga ‘‘Üles‘‘ (autorid: Katrin Tammsaar, Lilian Sokolova ja Merlin Kuusemets). Lisaks tunnustati eripreemiaga ideekavandit ‘‘Vägi‘‘ (autorid: Joanna Kordemets, Helina Maalt ja Illimar Truverk, OÜ arhitekt11).

Ideekonkursile laeokus kokku 16 tööd ning selle eesmärgiks oli leida nüüdisaegne lahendus Tallinna lauluväljaku uuele dirigendipuldile. Uus dirigendipult valmib 2019. aastal toimuvaks laulu- ja tantsupeoks “Minu arm”, mil laulupidu tähistab oma 150. juubelit.

Avaliku ideekonkursi žüriisse kuulusid: Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ juhataja), Peeter Laurits (XXVII laulu- ja XX tantsupeo “Minu arm” peakunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee algataja on Argo Peever.

Laulupeo dirigendipuldi ideekonkursi lõpp-protokolli saab lugeda siit


Võistlustöö märgusõnaga ‘‘Risttee‘‘ (autorid: Martin Aus ja Andres Truus (Loov Arhitektid OÜ)

7. juuni 2018


Eesti Arhitektuurikeskuse ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA poolt korraldatud dirigendipuldi ideekavandi konkursi žürii otsustas sel nädalal preemiate saajad ning ära märkida otsustati üks töö.


Antud võistlustööde märksõnadeks on Luup, Risttee, Üles ja Vägi. Nimeliselt kuulutakse võitjad välja esmaspäeval, 11. juunil kell 11.00 Eesti Arhitektuurikeskuse Traforuumide väikeses seminariruumis (Põhja pst 27a, 1. korrus, punased uksed Kultuurikatla külje peal).

Dirigendipuldi ideevõistlusele esitati 16 tööd. Dirigendi ja ideekonkursi žürii liikme Raul Talmari sõnul kannab laulupeo dirigendipult endas nii praktilist kui ka sümboolset väärtust. Dirigendipuldis seisavad heliloojad, luuletajad ning koori- ja puhkpillimuusika suurkujud Eesti suurima auditooriumi ees. Laulupeo dirigendipult väärtustab sümbolina koori- ja orkestrijuhi elukutset ning kõigi koorilauljate ja muusikute pingutust, mis on aidanud hoida laulupeo traditsiooni.

Ideekonkursi eesmärk oli leida nüüdisaegne lahendus Tallinna lauluväljaku uuele dirigendipuldile. Uus dirigendipult valmib 2019. aastal, mil laulupidu tähistab oma 150. juubelit.

Avaliku ideekonkursi žüriisse kuulusid: Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ juhataja), Peeter Laurits (Eesti Laulu- ja Tantsupeo peakunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee algataja on Argo Peever.6. märts 2018

ALGAS IDEEKONKURSS LAULUPEO 150. JUUBELI PUHUL UUE DIRIGENDIPULDI LOOMISEKS

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA koos Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ-ga kuulutab 6. märtsil välja avaliku ideekonkursi, mille eesmärk on leida nüüdisaegne lahendus Tallinna lauluväljaku uuele dirigendipuldile.

Dirigendi ja ideevõistluse žürii liikme Raul Talmari sõnul kannab laulupeo dirigendipult endas nii praktilist kui ka sümboolset väärtust. Dirigendipuldis seisavad heliloojad, luuletajad ning koori- ja puhkpillimuusika suurkujud Eesti suurima auditooriumi ees. Laulupeo dirigendipult väärtustab sümbolina koori- ja orkestrijuhi elukutset ning kõigi koorilauljate ja muusikute pingutust, mis on aidanud hoida laulupeo traditsiooni.

“Praegu kasutuses olev dirigendipult valmis 1960. aastal koos Tallinna laululavaga. Nüüd, laulupeo 150. juubelil on soov kinkida laulupeole uus ja kaasaegne dirigendipult, mis oma aukohal laulukaare ees ning ühendaks nii tänased kui ka homsed kuulajad laulupeo kogukonnaks,” ütleb Talmar. Võistluse eesmärk on leida kavand uue dirigendipuldi loomiseks. Oodatud on kõik ideekavandid, mis on innovaatilised, funktsionaalsed ja väärikad nagu tema eelkäija. Laulupeo uus dirigendipult jääb Tallinna lauluväljakule ja on avalikkusele nähtav ka laulupidude vahelisel ajal.

Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järgi sõnul on heal arhitektuuril ja disainil võime inspireerida ja innustada, ülendada ja väärindada. “Laulupeo dirigendipult kui laulupidude altar on unikaalne väikevorm, mis vajab väärikat ja ajakohast disaini. Usun, et see ainulaadne ülesanne inspireerib väga paljusid arhitekte ja disainereid,“ sõnas Järg. Võistlustöö esitatavas meeskonnas peaks olema vähemalt üks diplomeeritud arhitekt või disainer.

Ideekavandite esitamise tähtaeg on 29. mai ja võitjatöö valitakse välja hiljemalt käesoleva aasta juulis. Seejärel alustatakse projekteerimis- ja ehitustöödega. Kõikidest võistlusele laekunud töödest korraldatakse näitus, et inimesed saaksid tutvuda pakutud ideelahenduste ning dirigendipuldi makettidega. Uus dirigendipult valmib 2019. aastal, mil laulupidu tähistab oma 150. juubelit.

Avaliku ideekonkursi žüriisse kuuluvad Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ juhataja), Peeter Laurits (Eesti Laulu- ja Tantsupeo peakunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee algataja on Argo Peever.

Vaata 16. aprillil toimunud dirigendipuldi ideekonkursi infotunni videot SIIT

Võistlustingimused ja lisamaterjali saab alla laadida
siit
Võistlustööde esitamise tähtaeg on 29. mai 2018.
Töö tuleb tuua (kuni kella 16:00-ni) või saata posti või kulleriga aadressile: Eesti Arhitektuurikeskus, Põhja pst 27a, 10415 Tallinn.

Lisainfo:
Katrin Tomiste
Eesti Arhitektuurikeskuse kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist
E-mail: katrin@arhitektuurikeskus.ee

Sten Weidebaum
Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teabejuht
Tel: 5236239
E-mail: sten@laulupidu.ee